ReferanslarımızSık Sorulan SorularSerigrafi HakkındaEnglishE-PostaSPC HakkındaKurumsal HizmetlerEndustriyel ReklamOfset Dijital Baskı About Us Sistem Printing Company Anasayfa İletişim
Bilgi Sayfaları
Serigrafi Hakkında
Serigrafi Renk Bilgisi
Sık Sorulan Sorular


Serigrafi Hakkında

SERİGRAFİ BASKININ TARİHÇESİ(*)

     Serigrafi baskı tekniğinin insanlık tarihi kadar eski olduğu eldeki bulgulara göre söylenmektedir. Ancak ilk kez nerede ve nasıl uygulandığı tam olarak bilinmemektedir.  İnsanlar önce bitki yapraklarından şekiller keserek şablon yapmışlar. Şablonların boş yerlerine boya sürerek istedikleri şekil ve  desenleri çeşitli yerlere bu yöntemle basmışlardır.Çerçeve ve ipek kullanılmadan yapılan bu baskılara  ŞABLON BASKI denilmiştir. Daha sonra Hawai ve Fuji adalarında bitki liflerinden yapıldıkları anlaşılan örme ve  süslemelerin baskılarının bulunduğu  tarihi  eserler baskıda  farklı bir yöntemin uygulandığını gösterir bir örnek olmuştur.


     Eski Mısır, Romalılar,Japonlar ve Çinlilerde bin yıllık mazisi olan duvar, yer, tavan süslemeleri ile çömleklerde  dokuma bezleri kullanarak yapılan baskı tekniğini gösteren kanıtların varlığından bahsedilmektedir.

     Bu alanda yazılmış en eski kitaplardan biri olan 1936(ABD) basımlı Silk Screen Process Production'da "Çin Seddi Devrinin Çinlileri ve Pramitler Devrinin Mısırlıları baskı kalıplarını; eşyalar, kumaşlar üzerine baskıda ve binalarının iç ve dış yüzeylerini süslemede kullandılar" diye yazmaktadır.
 
    Şablon kesilerek yapılan baskıların  sorunları ve kısıtlı olması insanları yeni arayışa götürmüştür.Kesin tarihi bilinmemekle beraber Japonlar önce çerçeveye insan saçından örme ile oluşturulan kumaşlar gererek baskı yapmışlar Daha sonra saç tellerinin yerini ipek böceğinin ürettiği saf ipek kumaşlar  almıştır.Sonra saf ipeğin pahalı olması nedeniyle yerini sentetik ipekler almıştır.

     İpek çerçevelerin içine yine başlangıçta basılacak şekil açık bırakılarak, çerçevenin diğer yerleri kapatılarak boyanın geçmesi engellenmiş, böylece çok adetli baskılar yapılmaya başlanmıştır.


     Orta çağda bu yöntem oyun kartları basımında kullanılmış. 16. asırda dini resimleri çoğaltmada ve el yazması kitapları süslemede, 17. asırda ise  yaygın olarak duvar kağıdı basımında kullanılmıştır.


 Serigrafi uluslar arası baskı yönteminin adıdır.İngilizcede ( Silk Screen-Silk Sicreen process), Fransızcada( Serigraphie ), Almancada ise ( Siebdruck)tur. Bizim dilimizde  ise ticari olarak  "Serigrafi", Sanatsal  olarakta "Özgün baskı" adı kullanılır.
 
    Serigrafi baskının endüstrileşmesinde ilk bulguları 17.'nci yüzyılda görüyoruz. Öncü çalışmalar İngiltere'de , Amerika ‘da ve nihayet Avrupa'da görülür.

     İlk serigrafi şablon patenti İngiltere'de 1907'de "Samuel Simon" tarafından,  serigrafi makine patentinin ise Amerikalı "Johl Pılsworth" tarafından alındığını görmekteyiz.
 
    İlk serigraf baskı şirketi 1918 yılında  "Edvard A. Owens" tarafından Londra'da kuruldu. Serigrafi baskı sistemi ile ilk tekstil makinesi 1924 yılında "Joseph J. Adajian" tarafından imal edildi. Şablon ipeğine ilk fosfor bronz metali ile örtülmüş baskı ipeğinin patenti 1920 yılında "Dr. Engelmann Sidney" tarafından Amerika'da alınmıştır.
 
    Serigrafi baskı ile ilgili ilk bilimsel eser  Antony Welonis tarafından 1930'larda yazıldı."WPA (Works Progress Administration) İş Geliştirme Dairesinin baskı işlerine ve tasarımlarına gösterdiği ilgi, baskıya ve baskı atölyelerine olan yönelimi artırdı.
 
    Serigrafi baskı ile resim üreten  sanatçılar arasında Wesselman, Leper, Hans Arp, Mortenscu Wasarely sayılabilir.1940 yıllarında baskı alanındaki büyük gelişmeleri, baskı alanında uzman olan sanatçılar yürüttüler. Alman sanatçı Fritz Winter'in de içinde bulunduğu sanatçılarla bu yeniliklerin uygulandığı  çeşitli baskılar üretildi.  "Fransa'da 1947'de Matisse'nin Jazz adlı kitabında renkli ipek baskılar kullanıldı.

     Bu kişiler sadece sanatçı değil, serigrafi baskının  yayılmasını sağlayan öğretmenleri oldular.Bunlar serigrafi baskıyı kullandıkça geliştirdiler.

     Daha sonraları sanatçılarca, reklam,logo, grafik tasarım ve farklı bir resim dili oluşturmada benimsenmesi serigrafi baskının çeşitli alanlarda kullanılmasını sağladı.Bu yaygın kullanış serigrafi baskıya ilgiyi artırdı.Çok kullanılması gelişmesini sağladı.
Kasım-2007

 


 Derleyen:Birol FEDAİ
(*)Serigrafinin tarihçesi , kaynağı kesin belli olmayan yazılardan derlenmiştir.Avrupa serigrafi dernekleri Federasyonu (FESPA) tarafından 2008 yılında serigrafinin tarihçesinin kaynaklara dayalı bilimsel bir kitap olarak yayınlanacağı bildirilmiştir.
 

Produced by: Orion Medya